cjdt

Commission on Judicial Disabilities and Tenure
 

DC Agency Top Menu


-A +A
Bookmark and Share

Commission Membership

The Commission consists of seven members; two lay persons, four attorneys, and one federal judge.

The following authorities appoint members:

  • President of the United States (1)
  • Board of Governors of the District of Columbia Bar (2)
  • Mayor of the District of Columbia (2)
  • City Council of the District of Columbia (1)
  • Chief Judge of the United States District Court for the District of Columbia (1).

All terms are for six years, except the presidential appointment is a five-year term.

The members do not receive a salary. The Commission members elect a Chairperson and Vice-Chairperson annually. The Commission usually meets every month except the month of August.

Terms of Commission Members

Jeannine C. Sanford, Esq., Chairperson

Attorney
Appointed by DC Bar Board of Governors on January 2, 2012
Term Ends January 1, 2018

Anthony T. Pierce, Esq., Vice Chairperson

Attorney
Appointed by President of the United States on July 30, 2013
Term Ends July 29, 2018

Honorable Joan L. Goldfrank

Attorney
Appointed by DC Bar Board of Governors on January 2, 2014
Term Ends January 1, 2020

Honorable Colleen Kollar-Kotelly

Judge, US District Court for the District of Columbia
Appointed by the Chief Judge, US District Court on January 1, 2017
Term Ends December 31, 2022

William P. Lightfoot, Esq.

Attorney
Appointed by the Mayor of the District of Columbia on December 30, 2000
Reappointed March 4, 2002
Reappointed March 28, 2008
Reappointed February 24, 2015
Term ends February 24, 2020

David P. Milzman, MD

Non-Lawyer
Appointed by the City Council of the District of Columbia on June 3, 2014
Term Ends May 5, 2017

Nikki Sertsu

Non-Lawyer
Appointed by the Mayor of the District of Columbia February 2, 2017
Term expires February 24, 2022